Словото

И ПОМАЗА

И ПОМАЗА

И това като рече, плюна на земята, и направи кал от плюнката, и помаза с калта очите на слепия.“(Йоан 9:6)

„И помаза.“ Аз вземам положителна­та страна на думата помаза.

Сега ще ви дам някои мисли, потреб­ни за живота ви. Животът е реалност, коя­то се нуждае от нещо съществено. Той има външна страна, изразена в безброй залъ­галки; той има и вътрешна страна, свое вътрешно, дълбоко предназначение. Философи­те определят вътрешното предназначение на живота по един начин; религиозните хора – по друг начин; учените – по тре­ти начин. Обаче каквито обяснения и да се дадат за вътрешното предназначение на жи­вота, той се осмисля само при Любовта. Как­то и да се гледа на живота, той се осмисля само при Любовта, при Мъдростта, която носи светлина и знание, и при Истината, коя­то носи свобода. Значи на първо място седят Любовта, Мъдростта и Истината, от които произтичат животът, знанието и сво­бодата.

Когато се говори за Истината и за сво­бодата, мнозина дават различни определения. Какви са техните определения, не е важно. Че някой философ се произнася за моя вкус, и това не е важно за мене. Какво аз чувствам, какво аз усещам, когато вкусвам някакъв плод, това е важно за мене. Това е говор, език на Природата. Думите на философа не определят моя вкус, но езикът ми го определя. Вземам нещо в устата си, вкусвам го и казвам: „Сладко е това нещо.“ Сладчината с думи не се определя. Външно може само да се опише, но не и да се определи. Сладостта не е нито бяла, нито черна. Тя може да има някакъв цвят, бял или черен, както има бяло и черно или червено вино, но цветът не определя сладостта на виното. Някой път бялото вино може да бъде горчиво, и обратно: някога черното вино може да бъде горчиво.

Животът има своя опитна страна, към която човечеството трябва да се отправи. То­ва е неизбежно. Никаква философия не е в сила да измени този път. Рано или късно, желаят или не, хората ще влязат в този път. Мнозина от тях са дошли вече до положението на апостол Павел, а другите по-късно ще дойдат до това положение, но един ден всички ще кажат като него: „Не се рита срещу остен!“ Кога каза тия думи апостол Павел? – Когато падна от коня си. Повечето от съвременните хора са паднали вече от своя кон. Съвременните учени и философи разискват върху живота, развиват ред теории, без да имат предвид, че не са господари на положението. Един Господар съществува в света, към Когото те трябва да окажат пълно послушание и да поставят живота си на солидна основа. Те искат от другите послушание, но трябва да има на какво да го базират; искат от другите любов, но трябва да знаят на какво да я поставят; искат зна­ние, свобода, но също така трябва да има на какво да ги поставят. Хората се нуждаят от принципи, общи за всички. Те се нужда­ят от Правда, която да не се мени.

Казвате: „Де можем да намерим жи­вота – в младите, във възрастните или в старите?“ Животът не е нито в младите, нито във възрастните, нито в старите. Това са преходни фази на живота. Защо? – Защото младите остаряват, възрастните се изменят, а старите умират. Питам: де е тогава постоянството? Виждате някое малко дете и казвате: „Дете е това!“ – Де е детето? В онова малкото, нежно дете, което се държи с двете ръце за майка си? Утре същото това дете израства и нарича майка си старуха. Според мене това не е дете. Де оти­де онова чисто детско съзнание? За мене туй е неразбрано, но нищо от това. Не­разбраните неща са красиви. Някой казва, че не разбира живота. Животът не може да се разбере в отделните прояви на хора­та. Какво ще разберете от живота на пия­ния? Ако се напиете като него, цяла нощ ще падате по улиците, ще ставате, и като станете сутринта, ще се видите цял окалян, нечист. Какво знание сте придобили? Не само че нищо не сте придобили, но сте изгубили нещо, усещате се унизен. Когато хората искат да разберат какво нещо е Господ, те не знаят на какво опасно място се натъкват. За незнаещите, за невежите Бог е огън пояждаещ; за знаещите Той е знание и светлина; за любещите Той е мир, радост и веселие; за свободните Той е простор, за грешните Той е ад и мъчение.

Мнозина говорят за ада, описват го като място на мъчение, като страшен съд за лошите дела на хората. Колкото и да е страшен този ад, той не е по-страшен от ада на Земята. Истинският ад е на Земята. Де именно се намира този ад? Той е в човешкото тяло: в изкривения човешки ум, в изкривеното човешко сърце, в изкривената човешка воля. Той се изразява в неправилните отношения между хората, в недоверието, което имат един към друг. Адът е в обществата, в народите, които се използват едни други: силният използ­ва и тъпче слабия. Адът съществува и в цялата Природа: растения, животни, от най-малки до най-големи, се изтезават, измъчват се едни други. Наблюдавате под микроскоп с три хиляди пъти увеличение някое малко същество – и то се стреми да нападне друго някое, да го изяде. Злото съществува между всички живи същества, като започнете от микроскопическите и дойдете до човека. И човек, такава малка буболечица в срав­нение с великите напреднали същества, се нахвърля върху по-слабите от него и ги уни­щожава по различни начини. След всичко това той мисли, че може да излезе от него нещо. Ще кажете, че това, което хората вършат, е от любов. Възможно е, но те трябва да се повдигнат, да дойдат до новото съзнание, до новия живот. Казано е в Писанието: „Иде час, когато всеки, който те убие, ще мисли, че служба принася на Бога.“ Значи той ще мисли, че върши нещо вели­ко. Обаче в Божиите закони е казано: „Не убивай!“ Христос казва: „Люби ближния си!“ Христос е казал още: „Люби врага си !“ Само силният, само любещият може да обича врага си.

Разправят как един англичанин калил волята си при един индуски факир, от когото вземал уроци. Двамата заедно отишли в една гора, дето имало змии, ти­гри, лъвове. Факирът седнал на един камък, скръстил краката си и така силно концентрирал мисълта си, че нищо не било в състояние да го разсее. Покрай него мина­вали зверове, змии, но не го докосвали: ми­навали-заминавали, като че не го забелязвали. Англичанинът го запитал: „Как можеш да бъдеш толкова спокоен? Не виждаш ли как зверовете минават покрай тебе?“ – „Виждам всичко, но гледам силно да концентрирам мисълта си, за да не изгубя равно­весие. Ако за момент само изгубя равнове­сието си, ще хвръкна от този камък – нищо няма да остане от мене.“ Казвам: ако и вие по същия начин седите на един камък и мислите само за Бога, никакъв звяр не може да ви засегне. Покрай вас ще минават вълци, мечки, тигри, но нищо няма да ви направят. Ако не мислите за Бога, всички зверове ще ви нападнат и от вас нищо няма да остане.

Често се говори за нещастията, за стра­данията на хората и всички се запитват за­що са тия страдания и нещастия? Има един пробен камък, с който човек се изпитва в живота. Този пробен камък е страда­нието. Докато не е страдал, докато не е опитал нещо, човек не може да говори за знания. Щом преживее, опита и пострада за нещо, в тази област човек придобива знания. Следователно всяко нещо, което е опитано, преживяно и е дало резултат, това е знание. Стражар води в участъка един набожен, добър човек и го ругае, на­рича го идиот, мисли, че той нищо не раз­бира. Набожният човек върви пред стра­жаря, но по едно време се обръща към не­го и му казва: „Братко, моля ти се, освобо­ди ме за малко. Тук някъде ще се отбия, трябва да свърша една работа.“ – „Добре, ще те почакам.“ – Добрият човек се отбил малко настрани и започнал да се моли: „Господи, моля Ти се, помогни ми в този слу­чай! Много пъти съм Те слушал, много пъти Си ми помагал, покажи и в този слу­чай, че не съм идиот, че Ти живееш в мене и аз мисля чрез Тебе. Покажи сила­та Си на този стражар, покажи я и на ме­не!“ Като се върнал при стражаря, последният му казал: „Как ме нарече ти? Брат­ко ли ми каза? Бог наш Баща ли е? Щом е тъй, отказвам се да те водя в участъка. Бих желал да бъда като тебе.“ Хващат се двамата под ръка и тръгват заедно. „Сега могат и двамата да ни заведат в уча­стъка. Готов съм на всичко !“

Казвате: „Как можа този човек да се обърне към Бога толкова скоро?“ – Това не става всякога, не става изведнъж. Когато се намерите в някаква мъчнотия, направете опит да видите какъв резултат ще имате. Ако Бог живее във вас, всичко може да стане. Аз вземам практическата страна на живота. Ще кажете, че Бог е отвлечено понятие. Бог се проявява като велик стремеж, като благородство във всички хора, във всички народи, и то не само в хората, но и в животните, и в растенията. В сладките плодове има известно съзнание, по-високо от това на другите растения, заради което те са готови да жертват нещо от себе си. Горчивите плодове обаче не са просветени, нямат любов в себе си, вследствие на което образуват горчивите сокове.

Сега ще направя характеристика на няколко народа, за да видите какво е нужно на човека. Човек трябва да има благородство­то на англичанина, щедростта на америка­неца, изящното изкуство на обходата на фран­цузина, постоянството на германеца, издръжливостта на китаеца, съобразителността на японеца и великодушието на славянина. Тези качества трябва да легнат в основата на всеки индивид, на всяка душа. Всеки човек трябва да има ума на посветените, или, в християнски смисъл казано, всеки трябва да има ума на Христа. Мнозина мислят, че Христос не е бил учен човек. Много се лъжат те. Ако един човек мо­же, като плюе на земята, да направи от плюнката си кал, с която да помаже очите на слепия и той да прогледа, това говори за велика, дълбока наука, на която съвремен­ната наука би завидяла. Тази кал не е била обикновена. Още като взел тази кал с пръста си, Христос е вложил нещо в нея. От пръстите Му излязла особена енергия. Така именно тази кал е станала животворна. Мнозина са правили опити като Христа, да направят такава кал, но не са успели. Все­ки може да намаже очите на слепия с кал, но той няма да прогледа. Ще кажете, че та­зи кал е била специална, намирала се е са­мо в Палестина. Щом е така, идете още сега в Палестина и там направете опита. Да мислите, че само в Палестина имало та­кава кал, то е все едно да се хвалите като онзи турчин, който казвал, че като бил в Багдат, прескачал трапове по 20 метра ши­роки. Като го слушали да говори така, каз­вали му: „Щом е тъй, прескочи и тук такъв трап.“ – „Тук не мога да прескачам, защото хавата не ми позволява.“ – Който знае и може да направи нещо, хавата навсякъде му помага; който не знае, хавата никъде не помага.

Съвременните хора имат знания, но знанията им трябва да се приложат. За тази цел те трябва да правят опити, до­като дойдат до положителни, абсолютни зна­ния. Представете си, че някой заболее се­риозно, почти е на смъртно легло, или изпадне в крайна сиромашия. При това положение нека се опита сам да си помогне. Че е болен – това не е Волята Божия. Че е сиромах – и това не е Волята Божия. Казано е в Писанието: „Бог не съизволява в смъртта и в греха на човека.“ Ако хората умират, има ред причини за това. Какви са причините, няма сега да обяснявам. Който се е отклонил от правия път на живота, той не се нуждае от обяснение на причини­те за това отклонение, той се нуждае от изправяне. Човек трябва да има ясна пред­става за себе си, за силите, които се крият в него, и тогава той не трябва да очаква външна помощ, но трябва да се обърне към себе си. Не търсете външна помощ, преди да сте получили вътрешна. Външната по­мощ сама по себе си ще дойде. Не ходи да ореш, преди да имаш семе в хамбара си. Защо ще ореш, ако нямаш семе? Първо осигури семето, че тогава ори. Ако изореш нивата, а не я посееш с жито, тя ще роди хубави бодили. Съвременните хора искат да възпитават младото поколение. Как ще възпитат едно дете, ако не събудят в него любов към живота, към знанието и към свободата? Детето трябва да зачита свободата, която му е дадена.

Някои мислят, че свободата се заклю­чава в незачитане на другите хора, и следо­вателно могат да вършат, каквото намират за добре. Свободата е качество на Истината. Та­зи свобода трябва да бъде в полза на всич­ки живи същества по лицето на Земята. Всяка свобода вън от Истината принася вре­да и на онзи, който я има, и на онези, до които се отнася. Вън от Истината сво­бода не съществува. Този е един от новите възгледи, който трябва да проникне в ума на всички хора. Някои казват, че не разбират новите възгледи. Няма нищо ло­шо в неразбирането. Вие трябва да ги раз­берете не теоретически, но практически. Вие сте в една долина и сте облечени в тънки дрехи, защото там е топло. Предстои ви обаче да се качите на един планински връх, висок три-четири хиляди метра. Мо­жете ли да се качите на този връх с тънките си дрехи? Когато се качвате на високи вър­хове, вие трябва добре да се екипирате, като англичаните, които предприемат експедиция до Хималаите. Трябва да имате топли дрехи, здрави обуща, със специални топлинници вътре, с голям запас храна и т. н. Условията за живеене на високите върхове са по-труд­ни от тия в долините, затова който се качва по тях, той трябва добре да се еки­пира.

Съвременните хора искат да се качват по височините, а същевременно товарът им да се увеличава. Това е невъзмо­жно. Колкото по-високо се качваш, толкова и товарът ще става по-тежък. Колкото по-ниско слизаш, толкова и товарът ти ще става по-лек. Който иска товарът му да олеква, той трябва да слиза надолу. Възвишените духове слязоха от Невидимия свят, за да се освободят от богатствата, които имаха. Те слязоха от високите върхове, за да създадат долините, Земята, Слънчева­та система, както и жилищата на хората. Като създадоха всичко това, те се освободи­ха отбогатствата, с които разполагаха, и се върнаха назад в своите обители. Тези творци на миналото и днес слизат на Зе­мята. Какво ще направят със сегашната Зе­мя? Те ще я превърнат в рай. От сегаш­ната Земя нищо няма да остане. Новата Земя ще бъде рай, а хората, които ще живеят на нея, ще бъдат с лица, светещи като слънце. Аз ви казвам една Истина, която ще донесе благо за всички живи същества. Тя ще донесе светлина и знание, тя ще до­несе свобода и простор, тя ще донесе нов живот, нов подтик за всички хора по ли­цето на Земята. От това гледище аз се радвам на успеха на всички хора, аз же­лая всички да бъдат свободни. Свобода има само в Любовта, свобода има само в Мъдростта и знанието, свобода има само в Истината. В живот, придружен с Любов­та, има свобода; в живот, придружен с Мъдростта, има свобода; в живот, придру­жен с Истината, има свобода. Не е истинска свобода онази, която не е придружена с Истината.

Мнозина се съмняват съществува ли Бог, или не съществува. Ако Бог не съществува, отде излязохте вие? Ще кажете, че според Дарвин5 човек е произлязъл от една малка клетка. Възможно е и това. Че пилето е излязло от яйцето, съгласен съм, но за да се излюпи пилето, това яйце трябва да се постави при специални разумни условия. И с това съм съгласен. Ако яйце­то не се постави под топлината на квачката, или под друга някаква топлина, необходима за развитието му, то няма да се излюпи.

Питам: кой създаде ония условия, при които вашият живот най-добре се развива? Нито вие, нито вашите деди и прадеди са били и могат да бъдат фактори за вашето развитие. Значи първоначално още Бог на великата Любов, на великата Мъдрост и на великата Истина е създал условия за раз­виването на човека. И до днес още Той ра­боти в света, за да освободи човечеството от великото заблуждение, в което е попа­днало. Хората искат да извоюват свободата си, да бъдат свободни. Няма какво да из­воюват свободата си. Свободата, към която се стремят, им е дадена. Те трябва само да я възстановят. Свободата зависи от ума, от сърцето и от волята на човека. Ако има просветен ум, благородно сърце и търпелива, издръжлива воля, човек има всичко в света. Ако човек обича Онзи, Който всичко му е дал, той има свобода, каквато желае.

Някой търси Бога тук-там, а забравя, че Той е навсякъде, във всички живи същества. Срещат се двама души и се поглеждат на­криво, не искат да видят Божественото в себе си, гледат се като чужди. Единият иска да надхитри другия, да го оплете. Кой кого ще надхитрява или оплита? Никой от двамата не е лисица да изяде другия, нито вълк, да го задуши като овца. Всеки трябва да гледа на своя ближен като на човек, в когото Божественото начало живее. Че някой се е отклонил от правия път и е извършил едно престъпление, това е друг въпрос. То няма нищо общо с Божестве­ното в човека.

Питам: какво ще се ползва човек от престъпленията, от измамите? Най-мал­ката измама, било в науката, в религията или в обществения живот, носи своите ло­ши последствия. Външно човек може да се мами, но вътрешно, в съзнанието си, той не трябва да допуща никаква измама. Шко­лата, която следвате, има за цел да ви по­каже причините на измамата, на изкушенията, на които се поставяте. Всяка дарба в чо­века създава условия за изкушение. Например ако не използва разумно силата си, човек може да извърши ред престъ­пления: ще бие или ще убива. Ако из­губи силата си, той ще почне да лицеме­ри, да лъже, да хитрува. Кое от двете по­ложения е за предпочитане? Щом е неразумен, нито едно от двете положения не може да се предпочита. В такъв случай човек трябва да развива в себе си благо­родство, постоянство и да се стреми учен да стане. Това значи да работи човек вър­ху своя ум, върху своето сърце и върху своята воля. Това значи да се освободи човек от чуждите влияния, на които се е излагал не само той, но и неговите деди и прадеди. Всички хора са се борили и до днес продължават да се борят с чуждите влияния.

Като говоря по този начин, ни най-малко не искам да внеса във вас известни съмнения, но казвам, че в Природата, както и в живота, съществуват ред противоре­чия, създадени само за добро. Защо и за какво са тия противоречия, няма да обяснявам, но вземете думите ми като постулат, който ще опитате и проверите. Всички про­тиворечия са допуснати за добро. Това е истина, която всеки може да опита. Бог е неизменен в своите прояви. Той е създал цялото Битие върху три главни закона: вър­ху необятната, неизменна Любов, която но­си живота като нещо цяло, неразделно; върху непобедимата с нищо Мъдрост, коя­то носи светлина и знание, от нищо непо­мрачени, и върху безграничната Истина, която носи вечната свобода. Кой може да отнеме тези неща?

Казвате, че можете да ограничите някого. Как можете да ограничите онзи, кой­то живее с Бога? Достатъчно е той да се помоли на Бога и вие веднага ще хвър­лите оръжието си и ще тръгнете с него. Срещате такъв човек и му казвате: „Знаеш ли, че аз мога да те убия?“ – Ти убивал ли си друг път човек, който е свързан с Бога? Достатъчно е само да вдиг­не ръката си към него, за да уви­сне тя във въздуха. И на десет киломе­тра да е далече от него, той може да го спре, на място да остане. Не се вдига лесно ръка срещу човек, който служи на Бога. Ако е допуснато този човек да бъде измъчван от хората, това е друг въпрос. Никой няма право да мъчи хората.Такъв е Божественият закон. Не мъчете себе си, не опорочавайте името Божие! Дръж­те свято името Божие в ума си! Дръжте ближния си близо до сърцето си! Пазете и вашето достойнство! Само по този начин ще се съгради Новият живот. Само така ще се създаде Новата държава. Всички властващи трябва да имат тези качества в себе си. Такава власт е Божествена. А всяка власт, дадена от Бога, е за предпочитане пред човешката.

В това отношение съвременните учени се отличават с една добра черта: те не са догматици. Когато някой учен създаде една теория, след него ще дойде втори учен и ще каже: „Има нещо неправилно в тази тео­рия“ – и ще я коригира. Дойде трети учен – и той коригира теорията. Дойде четвърти, пети учен: всички допълват, коригират, изправят теорията. Първият казва: „Да, имал съм някакво заблуждение, готов съм да се коригирам.“ Така всеки съзнава погрешката си и се коригира. Религиозните хора, като приемат някаква догма, не търпят от никого никаква корекция. Всичко в света е подложено на промени. Всяко верую, в каквато форма и да е, то е плод на човешки мисли, чувства и постъпки от хи­ляди години насам, вследствие на което тър­пи промяна. Виждаме например, че и оно­ва откровение, онзи велик закон, който се даде на Мойсей на Синайската гора, и той даже претърпя промяна. След него дойде Христос и внесе нещо ново в този закон. Сегашните християни мислят, че това, което е казал Христос, никога няма да се изме­ни. Сам Христос е казал: „Много неща още има да ви кажа, но не сте готови да носите.“ На друго място е казал: „Когато Син Человечески дойде втори път на Зе­мята, ще намери ли достатъчно вяра и раз­биране между хората, за да схванат онази ве­лика Истина, която ще им говори?“

Следователно всеки човек трябва да е доволен от положението, в което Природа­та го е поставила. Щом е така, той не трябва да излиза вън от кръга на своята дейност. Ако преждевременно излезе от този кръг, той ще изгуби живота си. Според мене за всеки човек Природата е начертала такъв кръг на дейност, който отго­варя на неговите възможности и дарби. Ако се използват разумно тия възможности, човек ще бъде щастлив. Защо човек трябва да бъде недоволен? Неговото поло­жение като човек е милиони пъти по-добро от това на вола, положението на вола е милиони пъти по-добро от това на птицата, положението на птицата е милиони пъти по-добро от това на рибата, положението на рибата е милиони пъти по-добро от това на растението, положението на растението е ми­лиони пъти по-добро от това на минерала. Това е дълбока философия, която трябва да се изучава. Погледнете едно растение и каз­вате: „Растение е това!“ Вие не подозирате даже какъв стремеж е вложен в него. То е посадено в земята с главата надолу и се мъчи да се изправи, да се освободи. Щом стане риба, то е доволно вече, че може да пъпли, и благодари, че се е освободило от едно нещастие. Когато рибата се превърне в птица, тя е доволна, че може свободно да хвърчи във въздуха, но пак се стреми към нещо по-високо. И човекът още не е свободен. Той се намира в точно обратно положение на растенията: след като се е завъртял и е направил ъгъл от 180º, той се е изправил на краката си, с главата нагоре. Съвременното човечество се намира ве­че пред новата епоха на живота. Новата епоха се заключава в познаване на Бога. Позна­ването на Бога подразбира познаване на Любовта, придобиване на знание и свобода. Това значи да живее човек и да чувства, че има душа в себе си. Мнозина се запитват съществува ли душа, или не. Най-великите неща в света са човешката душа и човешкият дух. Умът пък служи за укра­шение на човешката душа, а сърцето – за украшение на човешкия дух. Значи духът, душата, умът и сърцето представляват семей­ството на човека, а волята му, това е един от най-благородните слуги на това семей­ство. Волята още не е станала член на това семейство, тя е само негов слуга. Който не вярва в това, той може да го проследи и опита.

Аз изучавам Природата, познавам добре законите Ă, познавам нейния език, зная езика на звездите, на Слънцето, позна­вам влиянието на всички известни и неиз­вестни за вас планети. Неизвестните още на съвременните учени планети показват, че кръгът на човешкото развитие става все по-голям. Това са отвлечени въпроси, върху които можете да четете ред астрономиче­ски съчинения. Светът е школа, а Природа­та е написана книга, която се изучава в та­зи школа. Големи богатства се крият в Природата. Някои казват, че известни места в Природата са много обикновени. За раз­умния човек всички места в Природата са интересни, той има какво да чете по тях. Вие минавате през мочурливо място и казва­те, че това е мочурляк. Ученият обаче открива в този мочурляк големи богатства. Под канарите в планините се крият големи скъпоценности. В планините има цели пластове, богати със злато. В тях ще наме­рите големи кюлчета злато, от 40-50 кг едното. Като слушат да се говори за злато, мнозина искат да знаят где се намира златото в Природата. Това не може да се каже, защото съвременните хора страдат от изобилие на пари, а не от безпаричие. Те имат пари повече, отколкото им трябва; те имат хляб в излишък, но знание имат малко. И знание имат много, но това знание в повечето случаи не е дало добри резултати в живота.

Един от средновековните лекари лекувал болните си по свой начин – с топла вода и с пущане на кръв. Цели 20 години практикувал този метод, но нито един от пациентите му не оздравял. Като виждал резултатите на своя метод, казвал: „Съжалявам, че след 20-годишна практика не можах да излекувам нито един болен. Съжалявам и за науката, която учих.“ После за утешение си казвал: „Нима другите лекари са излекували своите болни? И техните пациенти умират.“ – Не, не трябва да се правят такива опити – да пущате кръв и да давате топла вода. Това значи да изтече кръвта на болния. Какво правят другите хора, били те лекари или учени, това не може да ви успокоява. Външно всеки човек е свободен да има, каквито ще възгледи, но вътрешно неговите възгледи трябва да бъдат в съгласие с тия на Природата, да бъдат общи за всички хора. Например всеки има две очи, с които може да гледа, каквото иска и когато иска, но тези очи трябва да бъдат хубави, т. е. да гледат правилно, красиво на нещата. В човека има едно вътрешно чувство, с което познава Истината и може да я приложи. Истината е нещо спонтанно, тя не зависи от човека. Умът изучава Истината, но не я намира. Някои казват: „Да намерим Истината, да намерим Бога.“ – Нито Истината може да намери човек, нито Бога може да намери. Теса вътре в него. Бог не е нещо, което може да се намери отвън. Да мислите, че Бог трябва да се търси, за да се намери, това е криво разбиране. Едно се иска от човека: да влезе във връзка с Първата При­чина. Щом направи тази връзка, Божестве­ната мисъл ще започне да се влива в неговия ум и той ще усеща диханието на Бога. Това значи да разчита човек на Бога в себе си, да знае, че има Един, на Кого­то всякога може да уповава. Щом знае и чувства това, човек всякога ще бъде готов да върши Волята Божия.

Често жените се оплакват от своите мъже, че ги ограничавали, че се отнасяли грубо с тях. Мъжете пък се оплакват от жените си, че не ги слушали, не ги оби­чали и т. н. Питам: защо и едните, и другите не направят опит да се свържат с Бога, да хвърлят пушките си и да се хванат под ръка като добри приятели? Ще кажете, че семейният живот е тежък. Според мене семейният живот е една от тайните науки на Земята. Разрешаването на този въпрос изисква специална школа. Мнозина каз­ват, че не обръщат внимание на семейния живот. Засега семейният живот представлява институт, основан на ред закони и прави­ла, които трябва да се изучават. В изучава­нето на тези закони и правила човек ще се домогне до първоначалния произход на се­мейството. Питам: когато двама души се сдружат да живеят заедно, имат ли право да се измъчват? Имат ли право да хвърлят кал един върху друг? Добър семеен живот е онзи, при който нито жената, нито мъжът са си казали една лоша дума по­между си, нито са си разменили един лош поглед. И мъжът, и жената трябва да гледат един на друг като на чисто злато, което от нищо не се изменя. Ако жената ми­сли, че други жени могат да излъжат мъжа Ă, тя трябва да знае, че е първата, която го е излъгала, която е извършила престъплението. Ако и мъжът мисли, че други мъже могат да излъжат жена му, той трябва да знае, че е първият, който я е излъгал. Ако това съмнение се хвърля върху всеки ближен, какъв смисъл има тогава да каз­ваме, че трябва да любим ближния си като себе си? Христос казва: „Който върши во­лята на Отца Ми, той Ми е брат, и сестра, и майка, и баща, и приятел.“ Защо е така? – Защото всеки, който върши Волята Божия, той ни е по-близък от всички ближни по плът и кръв.

Като говоря върху различни въпроси, някои от тях, по нямане достатъчно време, остават недообяснени, вследствие на което, като не мислят право, хората ги изопачават. За всеки свой неуспех, за всяко свое нещастие те са готови да считат другите хора за виновни. Ако е така, питам: кой е виновен за съгрешаването на Ева? Кой я изкуси? Кой научи Каин да убие брат си? Кой научи хората да вършат престъпления, за които да лежат в затворите? Аз ли съм виновен? Добрите, праведните хора, светиите, които служат на Бога, са виновни в едно отношение само, а именно: те са виновни, че са донесли благата в света. И аз съм виновен, че донесох благата на света. Щом се вземат тия блага, и пре­стъпленията ще изчезнат.

Казвате: „Кой си ти, който имаш право да говориш така?“ – Аз говоря от страна на Бога, от Негово име и казвам: Бог не е причина за нашите грехове и престъпле­ния. Бог не съизволява в нашата смърт. В Бога всичко е Добро. Страданията на хо­рата се дължат единствено на факта, че те не изпълняват Волята Божия, както трябва. Бог е крайно търпелив и чака, докато хо­рата се пробудят и влязат в правия път. Като говоря така, мнозина мислят, че имам някого предвид. Това говори за тяхната подозрителност, за техните криви разбира­ния. Съвременните хора имат криви разби­рания за живота, за Любовта, вследствие на което между тях се създават големи недо­разумения. Ако сте в странство, например в Германия, и гледате някоя жена, мъжът Ă веднага ще ви обяви дуел – как имате право да фиксирате жена му с погледа си! Страхуват се хората. В България това нещо не прави голямо впечатление.

Често хората се поддават на особени, хипнотически състояния, от които трябва да се освободят. Кой ги научи на това нещо? Сами се научиха. Влюбените не са ли хипнотизирани? По цели дни момъкът гледа своята възлюбена в очите Ă. И момата прави същото. Това не е ли хипнотизъм? Когато обича, и птичката хипнотизира. Когато змия­та иска да хване жертвата си, и тя си служи със същото изкуство. И вълкът владее това изкуство. Като влезе в някое стадо, на кое­то овчарят е грешен човек, той погледне тази-онази овца, хипнотизира я и тя не мо­же да му се противопостави. Обаче ако вълк влезе в стадо, на което овчарят е праведен човек, като погледне овцата, тя му тропне с крак и го изгони. Следовател­но, ако и вие държите връзката си с вашия овчар, с Бога, никакъв вълк няма да ви дави. Ако не държите тази връзка, всеки вълк може да видави. Ще кажете: „Кой има пра­во да говори така?“ – Всеки, който слуша и изпълнява онова, което Бог му говори, той има право да говори така. Всеки, който вярва в това, което Бог е създал, има право да говори така. Всеки, който обича Истината и свободата и върши Волята Божия, има право да говори така. Такъв човек няма грешки. Ако случайно направи някаква погрешка, той веднага я коригира. Всяка неизправена погреш­ка е грешка; всяка изправена погрешка е знание. Значи знанието произтича от изпра­вените, от коригираните погрешки на хора­та. Като пострада малко, човек изправя погрешките си и придобива знания.

И тъй, когато греши, човек трябва да изправя погрешките си, без да се осъжда. В това отношение светските и религиозни­те хора представляват две крайности в живо­та. Като изправят погрешките си, като наредят работите си, светските хора започват да уреждат Божиите работи. В това се заключава тяхната погрешка. Религиозни­те хора пък, като вярват в Бога, оставят всичко на Него. Те очакват Бог да свърши и своята, и тяхната работа, затова казват: „Каквото Бог направи.“ Религиозни­те хора трябва да вземат поука от свет­ските само в едно отношение, а именно: те сами трябва да свършат своите работи, а щом дойдат до Божиите, да оставят Той да свърши своите. И светските хора трябва да вземат поука от религиозните, да не се бъркат в Божиите работи. Като разглеждат светските хора, религиозните не са доволни от тях, намират, че не са вярващи. Не, и в светските хора има хубави неща. Вие не трябва да се спирате на изключенията, на техните особености. Вие не трябва да вземате под внимание криворазбраното учение на Мойсей, на Буда, на Мохамед, на Христа. Вие не трябва да об­ръщате внимание на кривите, изопачени фак­ти в науката или в изкуствата. Криви­те, изопачените неща са в състояние да спънат всеки човек в развитието му. Всеки човек трябва да бъде художник, скулптор, сам да изработи къщата си. Бог е поставил основите на къщата на всеки човек. По-нататък той сам трябва да гради. Много неща се изискват от чо­века. Той трябва да бъде и музикант, да свири на някой инструмент или поне да пее.

Едно дете запитало баща си: „Татко, за­що Бог е създал устата на човека?“ Ба­щата отговорил: „Синко, Бог е създал уста­та на човека, за да опитва чрез нея блага­та, които Той е пратил на Земята. После – за да опитва всички сладчини, всички сладки неща, които съществуват. И най-после – за да го­вори сладко.“ Значи устата на човека е създадена, за да извършва три главни функции: да яде сладко, да вкусва сладко и да говори сладко. Сега и аз ви казвам: яжте сладко, вкусвайте сладко и говорете сладко! След това отивам още по-далече: мислете сладко, чувствайте сладко и постъпвайте сладко!

Съвременните хора говорят за своето християнство, за вярата си в Бога и в Христа, но имат ли те необходимата чисто­та в себе си? Какво ще помислят те, ко­гато видят млад момък и млада мома сами в гората? Нали и тези млади хора са като тях? Нали и те имат любов, знание и свобода в себе си? Трябва ли да се съмняват в тяхната чистота? – „Ама обичали се!“ – Какво от това? Досега в аналите на човешката история аз не съм срещнал нито един случай, дето Любовта, Мъдростта и Истината да са оцапали някого. Дето е Бог, там престъпленията са изклю­чени. Ако Любовта Божия е във вас, вие сте океан, на който никой не може да изпие водата. Кой може да оцапа водата на океана? Много моми се оплакват, че момците са ги оцапали. Това е невъзможно, те са­ми са се оцапали. Всеки трябва да мисли, че е чист и че никой не може да го оцапа. Често в умовете на хората проникват из­вестни илюзорни мисли и внушения, които им създават ред болести и нещастия. По­някога те сами си внушават някои отрицателни мисли, а понякога отвън им ги внуша­ват. В много случаи внушението почива на користолюбива почва. Оставете човека свободен, не му внушавайте какво да прави. Търговците си служат със закона на внуше­нието с цел да изтръгнат нещо от клиентите си. Дойде някой при тях и те за­почват: „Господине, имаме великолепен плат, от такава и такава материя, струва еди-колко си.“ – Не, покажете плата на купува­ча, кажете му колко струва, и ако има възможност, той ще го купи. Няма защо мно­го да се говори. Някои търговци пък обещават на клиентите си нещо, черпят ги с кафе, с това-онова, за да ги предразположат. И това е внушение.

Законът на внушението работи и в отношенията на религиозните хора. Например някой светски човек влезе в рели­гиозно общество и всички започват да му проповядват, да му тълкуват Евангелието, искат да го накарат да приеме тяхното верую. Няма защо да го убеждавате да прие­ме вашето верую. Предложете на човека Евангелието, прочетете му нещо и кажете: „Това е Христовото учение. Ако Го приемете, за вас ще бъде добре; обаче свободен сте и да не Го приемете.“ Който приеме Хри­ста в себе си, той трябва да върви по Не­говия път. Човек трябва да бъде свобо­ден, да изповядва, каквото верую иска. Човек трябва да бъде свободен в три неща: в мислите, в чувствата и в постъпките си. Докато върши нещо, човек е сво­боден. Щом свърши работата си, той вече не е свободен. Докато е свободен, неограничен, човек има нещо добро в себе си. Щом се ограничи, той има нещо лошо в себе си. Всяка добра мисъл, всяко добро чувство и всяко добро действие освобождават човека. И обратно: всяка лоша мисъл, вся­ко лошо чувство и всяко лошо действие ограничават човека. Това трябва да бъде като залог на всяко верую.

„И помаза очите на слепия.“ Очите на човека са от най-скорошен произход. Те представляват най-великото благо, дадено на чо­века. Очите носят на човека такова знание, което разкрива пред него целия Космос. Предполага се, че до времето на Христа съзнанието на човечеството е било затворе­но, сляпо, но от момента, в който Христос помаза очите на слепия, съзнанието на всички хора по лицето на Земята се отвори, т. е. пробуди се, и те прогледнаха. Очите на всички хора днес са помазани, за да разбират това, което им се говори. И те като слепия могат да кажат: „Слепи бяхме едно време, но сега виждаме и разбираме!“ Така трябва да каже всеки, който вижда. Тъй щото, каквото и да правите, правете го от ви­соко съзнание, от Любов към Онзи, Който ви е дал живот, Който е отворил очите ви, за да виждате и да изучавате всичко, което Той е създал.

Беседа, държана от Учителя на 19 август, 10:00 ч., София – Изгрев

Категории