ЧИСТОСЪРДЕЧНИТЕ
Блажени чистосърдечните, защото те ще видят Бога82.
Преди да започна беседата си, ще направя някои малки забележки. Мнозина ме питат: „Защо трябва при една беседа да има молитва и пение?“
В основното учение на живота има три много важни елементи. Тези елементи са изработени от самото човечество, не от сега, а от хиляди години още. От преди хиляди години хората са пяли и са се молили, тъй че всяка работа, за да се извърши успешно, трябва да има пение, в каквото отношение и да е то. Пението само по себе си никога зло не върши, от какъвто характер и да е то. За добрия човек всички песни са добри, всички имат съдържание. Следователно аз поставям яденето, пението и молитвата, като три главни елементи в човешкия живот. За да се извърши някаква физическа работа трябва ядене, после почивка и след това пак работа. Като се дойде в науката, в религията, пението и тук е необходимо, то е храна на душата. Ще попеем, ще си починем и ще започнем пак нова работа. Когато се молим, това е пение, но съвременните хора имат смътно понятие за молитвата. Когато човечеството научи това изкуство, да се моли, тогава ние ще видим царството Божие на земята. Тези забележки, които правя, не са някакво нововъведение, а това е един Божествен закон, по който вървим. Бих препоръчал на всички, като ядете да се молите, ако работата ви в света не върви добре, пейте и тя ще тръгне по-добре.
Днешната ми беседа ще бъде върху темата: „Блажени чистосърдечните, защото те ще видят Бога.“ Какво е искал да каже Христос под думата „чистосърдечни“? Христос е показал 9-те елемента или 9-те методи, чрез които човешкият живот може да се подигне. Аз ще говоря върху чистотата, каква роля тя играе в живота и ще третирам този въпрос свободно, не тъй както досега са го разглеждали, а ще направя някои отклонения. Може да не сте съгласни с мене или може да сте съгласни, но и за едното и за другото мнение трябва да имате основание, защото трябва дълбоко да разбирате всеки важен въпрос във вашия живот. Само тогава ще имате една положителна наука, чрез която ще може да градите бъдещия ваш живот, понеже сегашният живот е израз на миналия ни живот.
Всичките щастия и нещастия се дължат на миналите ни постъпки и ако искаме да изменим бъдещия си живот, трябва да разберем тези основни закони, които регулират човешката воля, човешката сила, мисъл и чувства и човешкото съзнание. Нашите разбирания не трябва да бъдат такива, да мислим, че знаем, такива знания всички имат, но ние се нуждаем от едни положителни знания, които да изменят живота ни.
Ако вие може да разберете този дълбок, централен закон на чистосърдечните, от него ще зависи бъдещата култура, от него ще зависи здравословното състояние на бъдещите фамилии, здравословното състояние на майки, бащи, братя, сестри, на цялото общество. От този закон ще зависи това, което лекарите наричат „хигиена на душата“. Що е хигиена? Закон за познаване на чистотата. Например всички заразителни болести имат начало от нечистотата. Следователно и в духовния живот има микроби, тъй както и във физическия живот има микроби на тифуса, на чумата, на холерата и др. Микробите се наброяват около 17 000 вида, а някои учени отиват до там, като казват, че ръждясването на желязото се дължи на особени бацили, микроби. Тъй че и желязото се яде от бацили. Тези бацили, понеже са живи, и те искат да съществуват, тъй както вие и аз.
Това е, което съвременните хора наричат състезание или борба за живот, като някои дори се изразяват в следната формула: „В борбата за живота човек за човека е вълк.“ Тези твърдения 50% са верни. Животът не е само борба, но и работа, защото борба има само на мегданите, гдето се борят пехливани. Животът е и работа, защото с това се издига човечеството. Когато не разбираме живота, работата се обръща в труд и колкото отиваме по-долу, трудът се преобръща в мъчение.
Христос казва: „Блажени чистосърдечните, защото ще видят Бога.“ Чистотата е състояние на материята, едно естествено и праволинейно състояние. Когато материята има това състояние, тази сила, то понеже между духовния и физическия свят има една преграда, една среда, та за да може тази чистота, тази сила да преминава от едно положение в друго, от един свят в друг, трябва да се нагоди, съобразно законите на този свят, трябва енергията да се трансформира. Това трансформиране зависи от чистотата, през която тази сила, тази топлинна енергия ще мине.
Да вземем за пример как слънчевите лъчи се трансформират. Силата и благотворността на тези лъчи зависи от чистотата на атмосферата. Някога вие мислите, че атмосферата е чиста, но ако я разгледате с микроскоп, ще видите в нея милиони и милиарди нечистотии, които трябва да се промият чрез дъжд, за да може благотворното влияние на слънчевите лъчи да действува върху нас. Знаете ли, че когато хората живеят един порочен живот, от тях излизат особени съединения, които образуват в атмосферата една обвивка и с това спират развитието на онзи живот, който иде отгоре, като се зараждат и епидемически болести. Например във време на война и след нея се зараждат разни болести. Тези лоши мисли, които хората имат, хвърлят ги в пространството и с това създават неблагоприятна среда, която действува зле не само върху организъма, но и върху душата на човека, като се създават разни психически болести.
Христос казва: „Блажени чистосърдечните, защото те ще видят Бога!“ Какво се разбира под думата „сърдце“ и под думата „Бог”? Под думата „сърдце“ Христос разбира онази вътрешна среда в човека, във вид на физически етер, която е проводник на възвишените сили в духовния свят. Тъй че, когато централната страна на човешкото сърдце е чиста, тези хора ще видят Бога. Какво се разбира под думата „Бог”? Под „Бог” Христос разбира всички разумни възможности, които се крият в тези сили, и които като минат през тази среда, човек като види Бога, става блажен, щастлив и здрав.
Като казва Христос, че човек може да види Бога, Той не подразбира да видим Бога като известна форма, но разбира известно благо, което трябва да влезе в нас и да ни въздигне умствено и духовно. Всеки от нас трябва да изработи за себе си този вътрешен процес на чистене. Думата „чистота“ подразбира нечистота. За нечистотата, която може да се събере вътре в нас, ние не сме отговорни, защото човек, като взима храна, една част от нея се обръща в сокове и кръв, а другата част, която не може да се асимилира, се изхвърля навън. За тази необработена храна природата се е погрижила, като чрез различни начини я изхвърля навън. За да се избавим от своите нечистотии има два начина: начин на разредяване и начин на сгъстяване.
Аз ще ви обясня как стои тази мисъл в моя ум. Например имате мътна вода, но за да я пречистите трябва да я прекарате през песъчливи пластове, за да се прецеди, да се префилтрира. Като мине през тези пластове, нечистотиите, мътилките остават в пясъчните слоеве, а водата се избистря, пречиства и след като мине през тези пластове, излиза като чист извор. Следователно пясъкът е условие за пречистване. За човека, обществото е условие за прецеждане. Щом се прецедите, вие не трябва да престоите в тези пластове, а трябва да излезете навън. Друг начин за пречистване е изпаряването. Например мътна вода, за да се пречисти, може да се остави на слънчевите лъчи, от действието на слънчевите лъчи водата се изпарява и се вдига във вид на пари нагоре, гдето отново се сгъстяват и във вид на водни капчици пак падат на земята, а нечистотиите остават на земята.
През тези два процеса на пречистване и вие трябва да минете. Някой път ще попаднете при най-неблагоприятни условия, например когато ви дойдат нещастия. А нещастията са процес на прецеждане. Вие изгубвате къщата си, богатството си, здравето си, жената си, децата си, приятелите си, това всичко е процес на прецеждане, потъване надолу. Вие не може да разберете какъв е смисълът на прецеждането, но трябва да знаете, че на бял свят трябва да излезете чисти, прозрачни. Когато дойде някой уморен пътник при някой пречистен извор и уталожи своята жажда, тогава ще разбере защо човек трябва да се прецеди.
Всеки човек в своя живот е един извор, бил той мъж, жена, свещеник, учител и др. И ние трябва да пием от тези извори. Например някой казва: „Не ме обичат хората, не ме обича този-онзи.“ Аз тълкувам тези думи така: „Ти искаш да пиеш от моя извор, чиято вода е мътна, не съм се прецедил, затова ще почакаш ден, два, три и повече, докато се прецедя и като мина през някоя планина, тогава ще ти дам всичката своя любов.“ Всички ще напуснат света, ще се изпарят и ще отидат до тези пластове, през които може да се пречистят. Човек когато умира, това е пак прецеждане. Той се подига до известно положение и пак по същия закон на сгъстяването, той ще се върне наново, като някое новородено дете и майката ще пие от неговия извор. Това дете може някога да е било като неин възлюблен, но като се пречисти, дохожда като нейно дете.
Като ме слушате, ще си кажете: „Това може ли да бъде?“ Да, това е, което всякога става, а само невежите, които не разбират този закон, те не може да го повярват. В това отношение много животни разбират живота много по-добре, отколкото ние. Например птиците си правят промивка, изглаждат перцата си, чистят се. Ще кажете: „Те си играят.“ Те учат първото изкуство, чистят си перцата. Наблюдавайте котката, когато мине през някое нечисто място, за да влезе в къщата на своя господар, изчиства си краката. Ще кажете: „Е, котка е тя.“ Да, но тя е по-умна от хората. Вие, като влизате в Божия храм, с чисти крака ли влизате? Трябва да влизате като котката. Колко проповедници, свещеници, учители, съдии, влизат с нечисти крака в своя дом, в Божия храм, а след това казват: „Дошла чумата у нас.“ Няма никаква чума, но нечистотии има в този дом. Следователно хигиена е необходима не само за здравословното състояние на нашето тяло, но и на душата. Всички мои почитания към лекари, които обръщат внимание на хигиената на тялото, но трябва да се качат на едно стъпало по-горе, трябва да обръщат внимание върху хигиената на сърдцето.
Например всички жени, мъже отиват на баня, някой път един път на месеца, друг път – два пъти, някои – три пъти или повече, но колко отиват на духовна баня? Ще кажете: „Има ли духовна баня?“ Да има, има духовна баня и душове има в духовния свят. Някои от вас, като отидат на баня, постъпват така: влязат във водата, нагорещят се и от там на студени душове. По-голямо безразсъдство, по-голяма грешка от това няма. Когато желязото се нагорещи и после изведнъж охлади, то се втвърдява. Ако искате да хванете някой ревматизъм, ако искате вашият ум, сърдце и душа да се втвърдят, правете такива душове. След такива разстройства, никой лекар не може да ви помогне и у вас ще започнат да се явяват различни болести. Природата казва: „Никога да се не правят рязкости, постепенно да се минава от едно състояние на друго“. Това състояние да минаваш направо от топло на студено и обратно е състояние на боговете само, а не и на хората. Само Бог, Който стои нависоко, може да слезе от високо на низко; само орелът, който е научил изкуството да лети, само той може да направи това. Но този, който няма криле, който няма знания, да се не заема за такива неща, защото ще си счупи главата.
Искате някой път да се качите на някой аероплан, но не умеете да го управлявате и ще паднете. Това прилича на някой човек, който иска изведнъж цял свят да обича и си турва един студен душ, но след това опитва обратния резултат на втвърдяване на своята душа. Какъв ще бъде обратният резултат? Недоволство и безсмисленост в живота. Ще приличате на онзи богат американец, на когото бащата оставил 100 000 лева. Ял, пил, изпитал всички удоволствия и най-после го хваща болестта ипохондрия. Искал да се самоубие, но нямал доблестта на този англичанин, с когото се срещнал във Венеция, като пътувал през Италия. Този англичанин вижда една вечер един италиански граф, който взел един револвер, турва го в устата си, изважда го и пак го турва. Пита го англичанинът: „Какво искаш да правиш?“ – „Бях богат, но сега осиромашах, та искам да се самоубия.“ Англичанинът изважда пари, плаща му дълговете и се самоубива вместо графа. Но този ипохондрик американец не е бил тъй доблестен.
Като говоря за самоубийство, аз разбирам да убиеш в себе си лошите навици, а много хора нямат смелостта да се откажат от тях. Обичаш да крадеш, пусни куршума върху този си навик, убий този човек на кражбата в себе си. Обичаш да развращаваш, пусни този куршум върху човека на разврата, който живее в тебе, убий този порок, нека той умре, а ти живей освободен от него. Каква полза има от този развратен човек в тебе? Един развратник, един крадец, то е един мършав труп, умрял вол, умряло псе, умрял лъв, който може да разнася заразата, без да принесе някаква полза.
Този болен американец започнал да посещава всички лекари, да иска техните съвети. Харчил, харчил пари, но не могъл да намери лекарството си, защото съвременната медицина не познава начини, по които да се лекуват такива болести. Най-после отива в Ню-Йорк при един знаменит лекар и го моли да му помогне. „Ще ти помогна, но ще направя условие с тебе, че каквито методи да употребя за твоето лекуване, няма да протестираш.“ – „Готов съм да се подчиня на този договор”, отговорил болният. „Ще платиш най-напред 25 000 лева за първия преглед.“ Дава парите. Взима го лекарят на лечение и казва на помощниците си: „Направете операция на този болен, като му отрежете десния крак под коляното.“ Отрязват крака му и като се събужда, вижда се без крак. С това изчезва ипохондрията, започва да мисли: „Колко бях едно време щастлив, можах да ходя по балове, да яздя на кон” и т.н. Едва дочаква да се яви лекарят и като го посреща, изсипва всички епитети, които съвременната култура дава. Лекарят му казва: „Ти сега си много инервиран, успокой се, а след две седмици аз ще дойда при тебе да те видя.“ В това време болният започва да плаче, да се моли или да го излекуват или да го убият, това не е живот. Лекарят му казва: „Аз ще ти направя един много хубав крак, с който ще живееш много добре за в бъдеще, за който ще платиш още 25 000 лева.“ След това този американец се успокоил, изчезнала всякаква ипохондрия и заживял щастлив живот. С това, той се научил да познава какво е чистота.
И сега Господ по бойните полета реже крака, ръце, вади очи, реже носове, за да създаде една култура за в бъдеще, култура на любовта, но не такава любов, каквато сега разбират, а любов, която да даде разширение на нашата душа, да сближи хората и да даде възможност на всяка душа да се развива тъй, както е необходимо. Господ ще приложи вече своя Божествен план. Какъв е този Божествен план? Ние сме предназначени да имаме такава чистота, каквато е тази на ангелите. Какво е ангел? Същество, което знае да изпълнява волята Божия, същество, което не може да подкупите с никакви блага. Ще дойде този висш дух, този ангел при някои бедни хора, ще изпълни своята мисия и пак ще се върне при Бога, а сегашните хора готови ли са да служат на Бога? Не са. Защо? Защото не са чисти в душата си.
Ето защо Христос казва: „Блажени чистосърдечните, защото ще видят Бога.“ Ако са чисти хората, Божественият дух ще мине покрай тях и те ще го видят. Ако не видим Бога, как ще го познаем? Чудни сме много пъти, като искаме да видим Бога. Всеки може да види Господа, ако не повече, то поне три пъти в живота си, но за това се иска чистота. Живели ли сте поне 10 години през живота си в чистота? Но ще кажете: „Добре, но ако живеем в едно общество от благородни хора, но като сме при такива грешници, каква чистота може да има?“ Ако е така, значи и вие сте грешници, защото вие сте хора, живеете между грешници и такива сте. Какво е грях? Грехът показва, че ние сме бедни. Ще кажете: „Защо Бог е допуснал греха?“ Защото Той е силен. Ако беше страхливец като нас, нямаше да допусне греха. Когато ние се окажем безсилни да оправим света, Бог ще слезе отгоре и ще го оправи, и то най-много в 100 години. Това е един Божествен ден.
Ще кажете: „Е, 100 години, толкова много!“ Многото или малкото, дължината или късотата, това са неща психически относителни. Минутата може да ви се покаже много дълга, а годината много къса, зависи от много обстоятелства. Допуснете, че сте осъдени на обесване след една година. Тази година ще ви се види много кратко време. Очаквате ли някой ваш любезен и 5 минути ви се виждат часове. Следователно понятието за време е относително в нашето съзнание, зависи от интензивността на нашите схващания. Когато говорим за Божиите закони, ние имаме само едно субективно схващане и за да разберем реда на нещата, ние трябва да влезем да живеем във всички хора едновременно. За да разберем какво са хората, трябва да влезем и в най-висшите и най-нисшите слоеве и само тогава ще имаме едно познание за човечеството.
Христос казва: „За да може да влезете вътре в човечеството, да имате правилни схващания, трябва непременно да бъдете чисти, защото само чистият човек, като слезе долу, той ще има имунитет, той няма да се заразява от никакви болести.“ Така казват и окултистите. Когато човек е чист по ум и сърдце, никаква сила не може да му въздействува и следователно силата на вашата воля, силата на вашето сърдце, на вашия ум ще се обуславя от тази вътрешна физическа, духовна и Божествена чистота, която имате.
Това, което ви казвам, може да го проверите, не говоря само на теория. Ще питате: „Как може да се провери?“ – Много лесно. Например онзи, който ще присажда някое растение, пита как се присажда и се научва. Взима една малка пъпчица, едно клонче от някое хубаво дърво и го турва под кожата на някое по-просто. Но трябва да се знае, че не на всяко време се присажда, а само тогава, когато има сокове. Тези сокове се казват „млъзга“. След като турите тази пъпчица под кожата на това растение, това ново клонче ще придобие нов живот. Така ще заживее у вас и всяка добра мисъл, все по същия закон. При това присаждане, при това цепване ще има болка, но без това не може. Всякога, при процеса на чистенето, има два вида страдания: При единия вид страдания настъпва облагородяване, а при другия – озлобление, ожесточаване. Вторият случай е, когато ние слизаме вътре в живота, при което се ожесточаваме, ставаме груби, искаме да разрушим света и по този начин на присаждане са се родили всички престъпници, защото те, като не разбират закона, спрели са се в една посока, а е трябвало да слязат до дъното.
Такъв е случаят с онзи пътник, който е пътувал нощно време през една пропаст и паднал там. Успял да се залови за един клон и така е престоял закачен за клона цели 7 часа, през което време е прекарал най-ужасно състояние. Започнал да вика, да плаче и казвал: „Свърши се моят живот, под мене има грамадна пропаст.“ Какво било неговото учудване обаче, когато на сутринта вижда, че под него пропастта, която той си въображавал, била само 15 см. Затова ако си паднал, ако си грешен, падни до дъното. Аз наричам падналите, грешните хора, тези които слизат надолу – герои, тези, които се качват нагоре, пак наричам герои, само че едните са герои на падането, а другите – герои на качването. Едните са герои на падането, защото като паднат, имат смелостта да се качат, а тези, които се качват, са герои на качването, защото имат смелостта да слизат. Разбирате ли тази дълбока философия на живота?
Някои казват: „Аз не искам нито да се качвам, нито да слизам.“ Това е едно материалистично схващане. Когато ядете, не е въпрос какво ядете, а как ядете. Трябва да ядете с приятност, с удоволствие. Човек, който не може да яде сладко, не може да бъде здрав. Някои родители, майки наготвят на децата си месо, яйца, баница, а те са все недоволни и недоволни. Виноват е вкусът, трябва да има чистота във вкуса. Такова дете трябва да се подложи на глад. Нека майка му го остави да гладува 24 часа, 36 часа, 40 часа, 50 часа, ще види как ще обикне всяка храна. В такива случаи най-малко 50% ще има подобрение у децата. Това е един общ закон в природата и когато човек започне да изгубва смисъла в живота, създават се болестите. Те са необходими за нашето пречистване. Най-напред изгубваме вкуса си и си казваме: „Е, как хубаво по-рано ядохме.“ Минат се 5–6 деня, тогава започваме да се радваме на изгубеното.
Когато дойде въпросът за възпитанието, рекох, дръжте се за природата, вижте какво вършат в нея растенията, животните, изворите, какво вършат горе облаците, а оставете всички английски, американски и други методи. Наблюдавайте как изгрява Слънцето, което един път виждате зад облаците, черно, а друг път ясно, хубаво. Така ви виждам и вас често. Казвате: „Не съм разположен днес.“ Рекох, около вашето слънце има малко облаци, ще дойде буря, вятър и ще се проясни вашето слънце. Защо е този вятър? Срещам един господин, виден български търговец и го запитвам как мисли върху този въпрос. Той казва: „От опит ще потвърдя, че това е тъкмо тъй.“ Започна да разказва: „В живота си аз не знаях какво е несполука, всичко ми вървеше по мед и масло. Ставам една сутрина и виждам, че половината ми тяло е парализирано. Лекарите ми казаха да не работя 3–4 години нищо. След това започнах аз работата си, но първият път изгубих 8 000 лева, а вторият – 2 000 лева и след това се окончателно излекувах.“ Тези изгубени 10 000 лева са направили голяма промяна в него. Той е трябвало тези пари да ги даде на бедни, на лекари или да бъдеш от някого ограбен. Тези пари са били една нечистота у него, те са един цирей, който трябва да се излекува, като за целта лекарят прави един разрез и го изчиства.
Като казва Христос: „Блажени чистосърдечните,“ Той разбира хората без циреи. Сега потърсете всеки своите циреи. Ще кажете: „Нямаме такива.“ Аз не съм срещнал досега човек без циреи, поне един, но все има. Ако някой няма циреи, нека дойде при мене, аз ще му дам 1000, 2000, 5000 лева, ще му ги наброя веднага. Ще кажете: „От где ще ги намериш?“ Аз ще устоя на думата си, стига да се намери такъв човек.
Велико нещо е да признаеш греха си. Що е религия? С този процес на религията ние ще трябва да подигнем ума, сърдцето си нагоре. Що е присаждане? То е такъв процес, чрез който човек да се жертвува за другите, да търпи всички несгоди, лишения, гонения и един ден, всички тези хора, за които той е направил нещо, да кажат: „Имахме един велик човек, той направи много нещо за нас и за нашия народ. Той беше един извор, от който нашият народ уталожваше жаждата си.“
Сега на въпроса на думите Христови: „Блажени чистосърдечните.“ Какво подразбира Христос под думата „блажен”? Той разбира първо: стремеж на човека нагоре. Второ: този стремеж да е точно навреме, за да има съответствующ стремеж отгоре надолу. Същият закон действува и в природата. Когато посеете едно ябълчно или житно зърно, не само то трябва да има сила да расте, не само по-хубава почва му трябва, но му трябват други 3 необходими елементи за растенето му, а именно: светлина, топлина и влага. Същото е и за човека. Трябва да има стремеж, но му трябват и тези три Божествени елементи: топлина, светлина и влага. Влагата, това е животът, топлината – Любовта, светлината – Истината. Няма да ви ги тълкувам, защото ако започна да ви тълкувам що е Любов ще отида много далеч. Бих желал да дойдете с мене, да повторите тази дума известно число пъти и то през известно време в деня и ако това правите само няколко месеци, тогава ще разберете какво нещо е любов.
Като ме слушате, ще кажете: „Господин Дънов говори каквото му скимне.“ Турците казват за човек, който говори каквото иска, така: „Чок билям, чок…“, т.е.: „Който много знае, много говори, той много страда.“ Сега искам да проверявате и опитате моята мисъл. Но ще кажете: „Към какво да се стремим?“ Посейте една ябълчна семка и наблюдавайте как тя ще изникне, как в няколко години тя ще се оформи, а вие проучвайте всичко това. Затова и аз ви рекох: „Посейте в себе си думите „блажени чистосърдечните“. Не считайте тази мисъл отвлечена, тя има отношение към вашето тяло, сърдце и ум. Блажен е човек, когато има условия отдолу нагоре да се качва, а има условия и да слиза отгоре надолу и може да използуват тези условия. А чистосърдечни са тези, които разбират процеса на слизането и качването. Сърце – значи център, да знаеш от къде произлиза твоят живот.
Пътувах един път от София за Варна. Българите имат обичай да питат за къде пътуваш, от къде идеш и т.н. Хубав, обичай е, но когато често те питат – омръзва. Седя в едно купе, а в същото няколко души български адвокати се разговарят по някои важни политически въпроси. Аз съм се вдал в размишления и наблюдавам природата. Един от господата ме запитва: „От къде сте?“ – Рекох, от Слънцето. Казва: „Тогава, кажи какво има там?“ – „Там има хора, но с по-висша култура, там хората не се боят и аз съм дошъл тук на земята.“ Господинът отговори: „Тогава и аз съм от Слънцето.“ Да и вие сте, но не знаете, че сте дошли от Слънцето, а аз зная, че съм от Слънцето. Някои питат: „От къде е Господин Дънов?“ – От Слънцето.
В живота има 7 елемента, аз говоря само за единия елемент, т.е. по-право само за неговото състояние. Старите окултисти го наричат елемент на Слънцето, на Луната, на Сатурна, на Юпитера, на Венера, на Марс. Знаете ли какви са тези елементи? Сатурн, Луна, Слънце, те са процеси на сгъстяване. Сатурн значи да знаеш как да се сгъстиш, да преминеш от едно състояние в друго. Като дойдеш до земята, след това ще започнеш обратния процес на Юпитера, Венера, Марс и ще се върнеш откъдето си дошъл, с което ще направиш един такъв кръг, какъвто правят кометите. Някои питат: „Защо се явяват тези комети?“ Те имат предназначение. Защо се яви Халеевата комета83? Всички предполагаха, че светът ще се свърши. Тя означаваше тази голяма война, тази катастрофа, която дойде. Със своята опашка тя казваше: „Аз ида да очистя света.“ Това може да го приемете или не, безразлично е, казано е мимоходом.
Христос казва: „Блажени чистите по сърдце.“ Първо нещо у човека е чистотата. За да поясня мисълта си, ще приведа един пример. Един знаменит италиански художник искал да нарисува Христа и дълго време търсил субект, който да прилича малко на Христос. Най-после намерил един младеж 20–21-годишен и го помолил да му позира и нарисувал образа на Христа. След 3–4 години, у същия художник се явява желание да нарисува Юда. Дълго време търсил лице, което да му напомни Юда. Най-после намерил един младеж, който му приличал малко на Юда. Художникът го помолил, ако иска, да му служи за модел. Младежът се съгласил, но му отговорил: „Как така сега да ти служа като модел на Юда, когато преди 4 години ти рисува по мене Христос?“ Къде е грешката сега, та в едно и също лице да се рисува и Христос и Юда? Грешката е била у младежа. В продължение на 4 години младежът е живял толкова порочен живот, та си изменил лицето. Тъй че, когато някой път човек се нахвърли върху някого, като този художник, той има право. Затова и ние трябва да търпим.
Ние трябва да имаме търпението на онзи художник, който като изрисувал една картина и не можал да изрисува обущата на фигурата, помолил един кондурджия да ги направи. Кундурджията, като направил обущата, осмелил се да иска и други неща да поправи в картината, но художникът му казал, че другото вече не е твоя специалност. У нас трябва да има смирение и да знаем коя работа е за нас и коя не е. Ако дойде при мене една майка и ми каже начини за възпитание на децата, ще я изслушам най-внимателно. Ако дойде един съдия и ми покаже добър път, защо да го не слушам? Затова Христос казва: „Блажени чистосърдечните.“
Ако сме така чистосърдечни, ще забележим, че в целия живот работи един закон на целесъобразност за нашето подигане. Не бързайте в разрешението на всички въпроси. Чудни са хората, като бързат и се безпокоят по-скоро да разрешат въпросите, защото имало много такива за разрешение. Та какво от това? Няма защо да се бърза. Ако един земледелец каже: „Имам цели хамбари жито, как ще го изям?“ Нека се радва, че има толкова много жито, ще му послужи за повече години, ще яде колкото му трябва. Така и вие, радвайте се, че ще имате толкова въпроси да разрешение, ще имате работа за повече години. Някои казват: „Като отидем на небето, ще пием, ще ядем.“ Да, но и там има работа, даже много повече, отколкото тук, гдето има и работа и труд. Затова казва Христос: „Елате при мене всички, които сте обременени, отрудени“, а не: „които все работите“.
Първата тайна е да се научиш да се прецеждаш. Който е прецеден, който е научил вече това изкуство, готов съм да му услужа. Хубаво е направил Тарас Булба, като изпращал двамата си сина, извикал ги да се боксират и останал много доволен, когато синът му го набил. Така и Господ е доволен, когато вижда, че ние побеждаваме мъчнотиите.
Някои казват, че не съм си служил с български примери. Попаднаха ми някои български песни, от които ще представя някои характери. Първата песен е „Янка и Петър”. Янка е жена недоволна от своето богатство и търси щастието на сърдцето си. Дочува я Петър и ѝ предлага да бягат. Тогава тя обира мъжа си, натоварва богатството си на 3 коня и бягат през гората. Тя заспива на Петрови скути и като заспала, Петър избягал, защото той бил много чист. След това тя започва да плаче, да вика:
Боже ле, Вишни Господи,
Горо ле, разстави ми се,
Водо ле, достави ми се,
Петре ле, обади ми се!
Нито се гора разстави,
нито се вода достави,
нито се Петър обади.
II песен
Балю и Вела
Вели се дремка додрема,
Та па си Вела полегна
на Балювите скутове
и си сладко заспала.
Нали е Балю декрия,
извади остри ножици,
та си скутове отреза.
Ограби злато и сребро,
па си от Вела побегна.
III песен
Кирушка и Стоян
Видиш ли оназ рътлина?
Зад нея село големо.
Там имам либе и друго –
със малко мъжко детенце.
Кирушка си му думаше:
Стояне, проклет Стояне,
как си ме хитро измами,
немаш ли братче по-малко,
та нему да ме дадете.
Не трябва да са такива българите, каквито са описани в народната поезия. Тези хора са имали смелостта да опишат характерите тъй, както са. Изобилствуват ли тези неща, не може да бъдем чисти. Това не е осъждане, далеч е от мене тази мисъл, но констатирам само факта и всеки трябва да знае чист ли е или не. Какъвто и да си, деец от някоя политическа партия, съдия, свещеник, учител задавайте си въпроса: „Чист ли съм или не? Извършил ли съм своята длъжност, както трябва?“ Ако си мъж, то чист ли си по отношение към жена си и обратно; дъщеря или син, чисти ли сте по отношение към родителите си? А сега казваме: „Толстой тъй казал, Виктор Хюго тъй казал, Зола и т.н.“ Тези хора наистина много хубаво са казали, моите почитания към тях. Хубаво е всичко, но трябва да прилагате тези неща в живота, а чистотата ще дойде само при едни велики убеждения.
Кога ще дойде чистотата? Когато човек започне да мисли, че не умира. Преди няколко дни дойдоха при мене трима младежи: един музикант, другият се учи за лекар, а третият – с различни убеждения. Първият казва: „Дотегна ми животът, искам да се самоубия.“ Питам го: „Ти ли създаде този живот, ако си го ти създал, отнеми го.“ Ще бъдеш по-голям герой, ако издържиш всичко. Музикантинът казва: „На мене не ми върви, каквото и да направя, не ми излиза.“ Рекох му: „Ти си много сух, влага ти трябва да тебе.“ А какво значи влагата? Трябва да обичаш хората. Третият казва: „С мене всякога е противното, каквото искам, обратното излиза.“ Рекох му: „Ти страдаш от много мочурлуци, трябва да се канализираш, да станеш по-сух.“ Станете тримата една троица и взаимно ще си помогнете.
Беседа, държана на 29 април 1917 година.